Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Ed Sheeran
Ed Sheeran

Folk, Pop

Vlastní jméno: Edward Christopher Sheeran
Narození: 17. února 1991 (33 let), Anglie

Ed Sheeran

Přidat do oblíbených

Životopis

Kdybychom věděli přesně, jaké kroky udělat k tomu, abychom se stali úspěšnými, asi bychom byli úspěšní úplně všichni. To platí v každém oboru lidské činnosti a hudba není výjimkou. Jelikož se ale jedná o druh umění, přece jen tu ještě navíc kreativní aspekt, který se už vůbec nedá popsat žádnými návody. Na téhle planetě ale žije omezená hrstka vyvolených, kteří tyhle návody dokážou intuitivně realizovat. Ed Sheeran je jeden z nich.

Je to jeden z těch skladatelů a textařů, který si prostě řekne: Možná by se lidem líbilo, kdybych napsal píseň tohoto stylu, které pojednává o tomto a tyhle své náčrty, které si vytvoří v hlavě, dokáže také realizovat takovým způsobem, že z tohoto nenápadného malého zrzavého kluka je dnes multimilionář a jeden z nejúspěšnějších skladatelů a textařů současnosti.

Jak se Ed Sheeran přidal písní A tým k A týmu

Sheeran se narodil ve středně velkém městě Anglie - Halifaxu - v Západním Yorkshiru. Již podle jeho rysů lze poznat, že má irské předky. Umění v jeho rodině má pevné místo. Jeho otec je umělecký kurátor a starší bratr Matthew skladatel filmové hudby. Ed zpíval už od 4 let ve sboru místního kostela a jakmile nastoupil na základní školu, začal se učit hrát na kytaru. Na střední už psal své vlastní písně. V 15 letech se stal Edův kamarád další dnes velice úspěšný písničkář současnosti - Passenger. Ještě předtím vydal Ed na vlastní náklady první album Spinning Man.

V roce 2008 začal Ed vystupovat, kde se dalo, a hledal každé příležitosti, které by se mohl chytit, aby se mohl začít hudbou živit. Zkoušel různé talentové soutěže a nebo internetové video platformy. Skrze tu si Eda všiml rapper Example a pozval na tour. Ve stejné době vydal Ed své debutové EP Loose Change s prvním singlem The A Team.

Eda si díky němu všiml a doporučil ho ostatním nejen tisk The Independent, ale i známé anglické osobnosti jako fotbalista Rio Ferdinand a dokonce i Elton John. V roce 2011 podepsal smlouvu s nahrávací společnosti, objevil ve známé britské hudební show Later... with Jools Holland a vše bylo připraveno pro debutové album plné délky + (Plus). Píseň The A Team se stala velkým hitem po celé Evropě. Na You Need Me, I Don't Need You vytasil Ed poprvé kombinaci s obrovským potenciálem, když smíchal dohromady rap a folkové písničkářství.

Ed Sheeran pak začal psát písně i pro jiné interprety. Jeho první známou zakázkou byla píseň tehdy také začínajícím One Direction. Později se k tomu přidaly i písně pro Justina Biebera, Ritu Oru, Rudimental, Major Lazer nebo Taylor Swift. Tím, jak The A Team neustále vyhrával v rádiích, se stával Ed Sheeran čím dál populárnější. Dostal pozvánku zahrát na diamantové svatbě britské královny nebo na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Londýně, kde zazpíval slavnou píseň Pink Floyd Wish You Were Here s bubeníkem této legendární kapely Nickem Masonem.

Plus, krát, děleno, mínus

Poté, co objel velké turné jako předskokan Taylor Swift, se jeho nová píseň I See Fire objevila v titulcích filmu Hobit. Další Edův singl z připravovaného alba byl Sing. Ve spolupráci s Pharellem Williamsem vytvořili unikátní kombinaci hip-hopu, funku a folku a odvážná píseň byla něčím jiným než balady, které ho proslavily v první řadě.

Aby byli uspokojeni i fanoušci, kteří si žádali právě toho starého Eda s baladami, vydal Ed jako druhý singl tichou akustickou skladbu One. Sheeranovo druhé studiové album x (Multiply) bylo venku v roce 2014 a s ním i další singly, jež zaznamenaly galaktický úspěch. Ještě daleko větší než první singl z alba Sing a to ještě nebyl Ed Sheeran na vrcholu toho, co dokáže. V roce 2015 se přidal ke klubu vyvolených interpretů, kteří vyprodali Wembley.

Pak ale teprve přišla pauza, ve které dal Ed dohromady album s dalším matematickým znaménkem ÷ (Divide). Perfect a hlavně Shape of You trhaly rekordy sledovanosti a poslechovosti na internetu. Shape of You je dnes druhým nejsledovanějším videem na YouTube všech dob. Ještě není jisté, kdy vyjde čtvrté album Eda Sheerana a jak se dokáže poprat s tím, že už laťku není takřka kam zvyšovat a naopak je mnoho prostoru k propadu. Co však víme naprosto jistě je, že Sheeranovo čtvrté album bude pokračovat v tradici názvů s matematickými symboly a další album se bude s největší pravděpodobností jmenovat - (Subtract).

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost