Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

LP
LP

Alternative rock, Indie pop, Indie rock, Pop rock

Vlastní jméno: Laura Pergolizzi
Narození: 18. března 1981 (43 let), USA

LP

Přidat do oblíbených

Životopis

Laura Pergolizzi se hodně vymyká typickému obrazu ženské popové hvězdy. Je však osvěžující, že někdo na poli mainstreamového popu po dlouhé době dokázal, že k zaujmutí posluchačů ani v popové hudbě není nutně potřeba perfektně propracovaná image, ale stačí obyčejný přirozený talent.

Za italské jméno může Laura Pergolizzi vděčit svým prarodičům, kteří pocházeli z italského Naples a Palerma. LP ale vyrůstala na předměstí New Yorku a poté se přestěhovala přímo do samotného New York City. Tady na konci 90. let také začala se svou hudební kariérou, když hrála v kapele Davia Loweryho Cracker. Lowery se stal vůbec důležitým pomocníkem LP v jejich hudebních začátcích, protože produkoval též její debutové album Heart-Shaped Scar, které bylo vydáno v roce 2001.

Raději trnitou, ale vlastní cestou

Suburban Sprawl & Alcohol byl název jejího druhého alba, které bylo vydáno v roce 2004. Bohužel, ani přes intenzivní koncertování a pozitivní ohlasy kritiků se nepodařilo LP dostatečně zaujmout širší publikum. O 2 roky později se zdálo, že se LP blýská na lepší časy, když se jí podařilo podespat smlouvu s velkou nahrávací společností Island Def Jam Music Group, která je součástí koncernu Universal Music Group. LP ale zklamaly nároky nahrávací společnosti, se kterými nemohla souhlasit, aby mohla dělat věci podle sebe, a tak s lukrativního kontraktu raději vystoupila a podepsala smlouvu s malým nezávislým vydavatelstvím.

Nutné kšefty

Některé písničky, které napsala s jinými lidmi v době, kdy byla v Def Jam, byly použity na jiných albech, a tak se píseň od LP a Billa Manna dostala například na album Backstreet Boys z roku 2007. O něco lepší, i když také asi nikoliv něco, co by si LP představovala, bylo použití písní jako Wasted nebo Damage Is Done v některých teenagerských pořadech televizních stanic Nickeldeon a MTV.

Před koncem prvního desetiletí nového století začala LP psát písně jiným interpretům. Jména jako Erik Hassle, Heidi Montag nebo Cathy Dennis dnes nikomu moc asi neřeknou, ale byly to zakázky od velkých hudebních společností a LP kromě finančnícho zajištění alespoň pokračovala v budování reputace v hudebním světě.

S novým desetiletím se najednou vše začalo měnit

Ne příliš zářivé roky byly s příchodem nového desetiletí jako zázrakem pryč a LP se začalo postupně dařit, na co sáhla. V roce 2010 dostala možnost podílet se na písni Rihanny a ze společné práce skladatelů vznikla píseň Cheers (Drink to That), která se objevila na pátém albu Rihanny Loud. LP se začalo dařit také po sólové stránce - dostala lukrativní zakázku, když byla její píseň Into the Wild použita v reklamní kampani Citibank a začaly jí zvát velké festivaly jako Bonnaroo nebo Lollapalooza.

LP na vrcholu a v českých rádiích

V roce 2015 vydala LP pilotní singl Muddy Waters z tehdy připravovaného alba Lost on You. O rok později dostala tahle píseň prostor v emočně velice silné závěrečné scéně 4. řady komediálně dramatického seriálu Orange is the New Black. Písně z alba Lost on You, především pak titulní píseň, zaznamenaly obrovský úspěch zejména u posluchačů ve střední, východní a jihovýchodní Evropě a LP se díky nim stala i pevnou součástí některých velice konzervativních a k nasazování nových písní skeptických českých radiostanic.

V současné době (prosinec 2018) LP vydává nové album s názvem Heart to Mouth a pilotním singlem Girls Go Wild. V září 2018 se jí dostalo také pocty spolupracovat s britskou legendou - zpěvákem Morisseyem na jeho novém albu, které bude tvořeno výhradně cover verzemi písní jiných interpretů.

Autor životopisu

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost