Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.

Behind Blue Eyes
The Who

Píseň Behind Blue Eyes téměř určitě znáte, dost možná však znáte cover písně od Limp Bizkit z roku 2003, který dodnes neustále hraje v rádiích a měl také velice úspěšný klip, kde se objevuje herečka Halle Berry líbající frontmana této americké rap-metalové kapely Freda Dursta. Česká republika byla spolu se Švédskem jedinou zemí na světě, kde se píseň umístila na vrcholu hitparády. Mimořádný úspěch coveru Limp Bizkit u nás na rozdíl od jiných zemí by se dal podobně jako pozdější úspěch Somewhere Over the Rainbow dost dobře vysvětlit tím, že v Česku tuhle píseň v původní verzi vlastně skoro nikdo neznal.

The Who byli pro české posluchače v dobách komunismu z nějaké důvodu upozaděnou kapelou oproti jiným velkým kapelám té doby jako The Beatles, Led Zeppelin, The Rolling Stones nebo Pink Floyd. Ve Velké Británii se přitom obvykle staví The Who s těmito giganty do rovnítka. Pozdější oblíbenosti The Who v Česku navíc moc nepřispělo ani to, že zatímco třeba Rolling Stones a Pink Floyd přijeli do Česka po revoluci a uspořádali zde obří koncerty, a stejně tak zde jezdili pravidelně bývali členové Beatles a Led Zeppelin – Paul McCartney a Robert Plant, The Who zde žádný koncert nikdy neodehráli.

K českému posluchači se tak The Who proplížili až s tím, jak na nás začala více a více doléhat po roce 1989 popkultura ze západu – například ze seriálu Simpsonovi nebo úvodních znělek Kriminálek Las Vegas, Miami a New York. Protože v USA i Velké Británii patří The Who do stejné kategorie kapel jako výše zmíněné, Behind Blue Eyes mohl být pro posluchače z jiných zemí jen starý známý hit, na který děda sbalil babičku. Pro nás to ale v roce 2003 ve verzi Limp Bizkit byla úplná novinka.

Původní píseň The Who vyšla na legendárním albu Who's Next z roku 1971, které se často dostává do výběru stovek nejlepších alb, které kdy vznikly. Kytarista The Who Pete Townshend původně napsal píseň pro rockovou operu Lifehouse, jenž měla být post-apokalyptickým sci-fi příběhem inspirovaným indickým spirituálním vůdcem Meherem Babou (po něm je pojmenován další velký hit The Who - Baba O'Riley). Tato opera však nakonec nevznikla a The Who tak některé písně použili pro nové album. Pete Townshend se brzy oženil a od té doby si na rozdíl od zbytku kapely nemohl užívat s fanynkami, které se jim v té době doslova hrnuly před práh hotelových pokojů. Behind Blue Eyes je tedy prý Townshendovou modlitbou za to, aby vydržel pokušení a oslavou samoty.

Překlad

Titulky

Popisek

Další překlady od The Who

Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.

Přihlášení

Trvalé přihlášení

Přihlásit se

Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.

Vytvořit účet

Nebo

Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?

Registrace uživatele

Vytvořit účet

Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.

Přihlásit se

Nebo

Obnova hesla

Zde si můžete vygenerovat nové heslo pro vstup do svého účtu. Pro získání nového hesla zadejte e-mail, pod kterým jste zde registrovaný. Na tento e-mail přijde žádost o potvrzení změny hesla. Po kliknutí na odkaz v e-mailu budete přesměrováni zpátky sem a můžete si zvolit heslo nové.

Odeslat žádost