
Videoklip obsahuje české titulky. Pokud se nezobrazují, zapněte je symbolem CC.
California Dreamin'
The Mamas & the Papas
California Dreamin', asi nejznámější píseň kapely The Mamas & the Papas, byla skladba napsaná členy kapely a zároveň párem Johnem a Michelle Phillipsovými. Ti v té době ještě byli součástí kapely New Journeyman. Píseň měla zvláštní cestu, kdy byla nejprve věnována folk-rockovému písničkáři, zpěvákovi - například slavné protiválečné politicko-protestní písně Eve of Destruction - Barrymu McGuireovi.
Název California Dreamin' není jen přirovnáním, nápad na píseň skutečně vznikla v spánku
Teprve až poté ji nahráli samotní The Mamas & the Papas, kde působili autoři této písně, kteří nejprve pouze zpívali vokály na pozadí pro původní verzi s hlavním zpěvákem McGuirem. Je to rovněž sedmá skladba z jejich velmi úspěšného alba z roku 1966 If You Can Believe Your Eyes and Ears. Píseň vlastně ani nebyla kompletně celá znovu nahrána a některé stopy byly použity pro novou verzi ze staré. Pokud tak budete poslouchat pozorně, jednu McGuireho vokální stopu můžete slyšet i ve verzi The Mamas & the Papas, konkrétně v části All the leaves... Identicky zní i kytarová stopa.
Píseň vznikla v roce 1963, kdy John a Michelle Phillipsovi žili v New Yorku. Podobně jako například Satisfaction od The Rolling Stones nebo Yesterday od The Beatles, i tato píseň měla počátek ve spánku. Název písně tak skutečně vyjadřuje její vznik ze snění. V písni se zmiňuje, že "Všechny listy jsou hnědé a obloha šedá." a ke Kalifornii se hovoří jako ke člověku – Mamas & Papas k ní zpívají v ženském rodu.
Ani verze The Mamas & the Papas se nestala hitem hned
Je to v podstatě snová milostná balada pro Kalifornii a její teplejší podnebí a zároveň je to stížnost na newyorskou šedost a zimní dny. Pár se z Kalifornie do New Yorku přestěhoval kvůli hledání příležitostí pro svou hudební kariéru, ale necítili se zde dobře. Tehdy to prý bylo pro ně vůbec poprvé, co viděli sníh a tamější podnebí se jim celkově vůbec nezamlouvalo. V písni se také vyskytuje řádka o kostele. Ta se prý váže k procházce páru pár týdnů před vznikem písně, kdy se Michelle chtěla podívat do kostela, ale John to odmítl, jelikož měl s lidmi z církve špatné zkušenosti z mládí a odmítal do kostelů vůbec vstoupit.
Michelle Phillips tak v původním textu napsala: "Padla jsem na kolena a předstírala, že se modlím." Druhá zpěvačka Mamas & Papas, Cass Elliot, však později zpívala: "Začala jsem se modlit," dokud jí Phillips na turné neopravila a The Mamas & the Papas se tak vrátili k původnímu významu. Na později vzniklé nahrávce tak je opět slyšet původní "předstírala".
Píseň se ani ve verzi této skupiny zpočátku v rádiích příliš neuchytila a na úspěch v rádiích musela čekat. Bylo to však spíše kvůli tomu, že píseň zněla prostě celkově jinak než v té době byli lidé zvyklí. Dnes to pro nás nemusí být tak patrné, ale v té době měla píseň nezvyklý zvuk a pomohli založit nově vznikající podžánr hudby, kterému se dneska říká psychedelický pop a dream pop. Dnes jej zastupuje například úspěšná anglická skupina London Grammar, Tame Impala, MGMT, of Montreal a další. Tehdy však na tento styl záhy navázali The Beatles, The Beach Boys nebo i Bee Gees.
Další překlady od The Mamas & the Papas
Žádné další překlady zde tento interpret nemá. Pokud byste chtěli další, napište si o ně v Požadavcích.
Přihlášení
Trvalé přihlášení
Přihlásit se
Pokud zde ještě nemáte účet, klikněte na tlačítko níže a účet si vytvořte.
Vytvořit účet
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter
Nedaří se přihlásit? Zapomenuté heslo?
Registrace uživatele
Vytvořit účet
Pokud už máte svůj účet, klikněte na tlačítko níže a přihlašte se.
Přihlásit se
Nebo
Přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes Twitter